Dzienne archiwum: Wrzesień 16, 2013

Święto dziękczynienia za plony

SONY DSCPo zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

Na uroczystości dożynkowe przybyli zaproszeni goście, m.in.: Pani Wiesława Krawczyk – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pan Zenon Szczepankowski – Starosta Powiatu Przasnyskiego, Radni Powiatu Przasnyskiego, Radni Gminy Czernice Borowe, Sołtysi, Zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy oraz Rolnicy, którzy w swoją pracę wkładają wiele trudu, aby nam wszystkim nie zabrakło przysłowiowego chleba.

Uroczystość Święta Plonów rozpoczęła Msza święta w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Węgrze sprawowana przez Ks. Andrzeja Rutkowskiego. Po zakończonej Eucharystii, korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrze, gdzie rozpoczęły się uroczyste obchody dożynkowe. Wójt Gminy Czernice Borowe w imieniu organizatorów przywitał zebranych i wygłosił krótkie przemówienie nawiązujące do tradycji dożynkowych. Następnie głos zabrała Pani Wiesława Krawczyk – Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która w swojej wypowiedzi podkreśliła rangę i trud pracy rolników. Z kolei Pan Zenon Szczepankowski – Starosta Powiatu Przasnyskiego nawiązał do sukcesów Gminy Czernice Borowe w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Następnie Starostowie tegorocznych dożynek – Państwo Justyna i Zbigniew Pieńkosz przekazali na ręce Wójta Gminy Czernice Borowe chleb z tegorocznych zbiorów.

Jak co roku rozstrzygnięte zostały konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najaktywniejsze sołectwo w Gminie Czernice Borowe. Po konsultacjach, komisja główną nagrodę przyznała dla wieńca wykonanego przez mieszkańców wsi Węgra, kolejne miejsce zajęła miejscowość Nowe Pawłowo i Kijewice. Pozostałe wieńce dostały wyróżnienia, trafiły one do mieszkańców z miejscowości: Borkowo Falenta, Grójec, Obrąb, Zberoż, Olszewiec, Pierzchały oraz Czernice Borowe. Wyróżnienie dla najaktywniejszego sołectwa trafiło na ręce Sołtysa miejscowości Węgra, który w imieniu lokalnej społeczności odebrał nagrodę.

Po rozstrzygnięciu konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy komisja udała się na degustację potraw, w celu wyłonienia zwycięzców konkursu kulinarnego. Wszystkie potrawy i przygotowane ciasta były niebywale smakowite i dodatkowo estetycznie podane, w związku z tym komisja przyznała wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, podczas której wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrze oraz zespół chóralny osób starszych „Nadzieja w nas”.

Kolejnym punktem obchodów dożynkowych były konkursy dla dzieci i dorosłych. Przedstawione fotografie wiernie odzwierciedlają wesoły nastrój panujący podczas zabaw. Nagrody w konkursach ufundowane zostały przez Ochotniczą Straż Pożarna w Węgrze oraz Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej. Na zakończenie obchodów tegorocznych dożynek odbył się koncert zespołu cygańskiego „Talizman” oraz zabawa ludowa.

(M)

Spotkanie Diecezjalnej Diakonii Jedności Ruchu Światło – Życie w Węgrze

SONY DSC

W dniu 14 września 2013 roku na plebanii w Węgrze spotkała się Diecezjalna Diakonia Jedności Ruchu Światło – Życie. Diakonię powołaną przez ks. biskupa Piotra Liberę tworzy 20 osób (księży, małżeństw i młodzieży) zaangażowanych w dzieło zapoczątkowane przez Ks. Franciszka Blachnickiego.

„Celem diakonii jest budowanie jedności w Duchu Świętym. Jedność wyznacza cel wszelkiej diakonii Ruchu. Cel ten „stawia” wszystkich w relacji diakonijnej, służebnej. Jeżeli wszyscy przyjmują postawę diakonii, służby w odniesieniu do planu Ojca, objawionego i realizowanego przez Syna wtedy może powstać jedność w Duchu”.

Ks. Franciszek Blachnicki

SONY DSC

Pielgrzymka dzieci i młodzieży do Rostkowa

Tegoroczna XXXI Pielgrzymka Dzieci i Młodzieży do Przasnysza i Rostkowa odbędzie się w sobotę 21 września 2013r. pod hasłem Wierzę – Jestem Widoczny.
Zapisy na pielgrzymkę dzieci przyjmuje p. katechetka Wanda Kordek.

Rostkowo_2013

Program Pielgrzymki Dzieci

Plac przed kościołem farnym w Przasnyszu

9.00 – recepcja, objęcie dyżurów przez służby

10.00 – powitanie dzieci i opiekunów, zawiązanie wspólnoty

10.30 – piesza pielgrzymka do Rostkowa (ok. godziny marszu)

Plac przy sanktuarium św. Stanisława w Rostkowie

ok. 12.00 – przejście poszczególnych dzieci przez Bramę im. Stanisława Kostki w Rostkowie i powitanie poszczególnych grup

13.00 – Eucharystia – przewodniczy J. E. Biskup Roman Marcinkowski

14.00 – zakończenie pielgrzymki dzieci

Program Pielgrzymki Młodzieży

Plac przy sanktuarium św. Stanisława Kostki w Rostkowie

16.00 – recepcja, objęcie dyżurów przez służby

16.30 – powitanie młodzieży i zawiązanie wspólnoty

17.00 – spotkanie animuje zespół „Moja Rodzina”

18.00 – Eucharystia – przewodniczy J. E. Biskup Roman Marcinkowski

19.30 – koncert zespołu „Porozumienie”

21.00 – Błogosławieństwo i zakończenie pielgrzymki młodzieży

Informacje policji i służb porządkowych
• Pielgrzymi nie powinni zabierać ze sobą wartościowych przedmiotów i dużych sum pieniędzy.
• Ze względów bezpieczeństwa prosimy o zabranie napojów tylko w plastikowych opakowaniach.
• Pielgrzymi zachowujący się nagannie (picie alkoholu, palenie papierosów i innych środków odurzających) będą pociągani do odpowiedzialności prawnej, np. przez skierowanie pism urzędowych do rodziców i szkół. Policja ma prawo również zatrzymać osoby niestosujące się do wskazań służb porządkowych.
• W czasie pielgrzymki, na terenie Rostkowa, obowiązuje całkowity zakaz sprzedawania, posiadania i używania materiałów pirotechnicznych oraz napojów alkoholowych.

Czytania na dziś

Wrzesień 2013