Święto dziękczynienia za plony

SONY DSCPo zebraniu ostatnich kłosów zboża nadszedł czas na uroczyste święto plonów, obrzędowe zakończenie zbioru płodów ziemi. Dziękczynienie za zebrane plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji i chleba tworzą istotę tej prastarej uroczystości.

Na uroczystości dożynkowe przybyli zaproszeni goście, m.in.: Pani Wiesława Krawczyk ? Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Pan Zenon Szczepankowski ? Starosta Powiatu Przasnyskiego, Radni Powiatu Przasnyskiego, Radni Gminy Czernice Borowe, Sołtysi, Zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy oraz Rolnicy, którzy w swoją pracę wkładają wiele trudu, aby nam wszystkim nie zabrakło przysłowiowego chleba.

Uroczystość Święta Plonów rozpoczęła Msza święta w Kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w Węgrze sprawowana przez Ks. Andrzeja Rutkowskiego. Po zakończonej Eucharystii, korowód dożynkowy przemaszerował na plac przy remizie Ochotniczej Straży Pożarnej w Węgrze, gdzie rozpoczęły się uroczyste obchody dożynkowe. Wójt Gminy Czernice Borowe w imieniu organizatorów przywitał zebranych i wygłosił krótkie przemówienie nawiązujące do tradycji dożynkowych. Następnie głos zabrała Pani Wiesława Krawczyk ? Radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, która w swojej wypowiedzi podkreśliła rangę i trud pracy rolników. Z kolei Pan Zenon Szczepankowski ? Starosta Powiatu Przasnyskiego nawiązał do sukcesów Gminy Czernice Borowe w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

Następnie Starostowie tegorocznych dożynek ? Państwo Justyna i Zbigniew Pieńkosz przekazali na ręce Wójta Gminy Czernice Borowe chleb z tegorocznych zbiorów.

Jak co roku rozstrzygnięte zostały konkursy na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i najaktywniejsze sołectwo w Gminie Czernice Borowe. Po konsultacjach, komisja główną nagrodę przyznała dla wieńca wykonanego przez mieszkańców wsi Węgra, kolejne miejsce zajęła miejscowość Nowe Pawłowo i Kijewice. Pozostałe wieńce dostały wyróżnienia, trafiły one do mieszkańców z miejscowości: Borkowo Falenta, Grójec, Obrąb, Zberoż, Olszewiec, Pierzchały oraz Czernice Borowe. Wyróżnienie dla najaktywniejszego sołectwa trafiło na ręce Sołtysa miejscowości Węgra, który w imieniu lokalnej społeczności odebrał nagrodę.

Po rozstrzygnięciu konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy komisja udała się na degustację potraw, w celu wyłonienia zwycięzców konkursu kulinarnego. Wszystkie potrawy i przygotowane ciasta były niebywale smakowite i dodatkowo estetycznie podane, w związku z tym komisja przyznała wyróżnienia wszystkim uczestnikom konkursu.

Po części oficjalnej nastąpiła część artystyczna, podczas której wystąpili uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Węgrze oraz zespół chóralny osób starszych ?Nadzieja w nas?.

Kolejnym punktem obchodów dożynkowych były konkursy dla dzieci i dorosłych. Przedstawione fotografie wiernie odzwierciedlają wesoły nastrój panujący podczas zabaw. Nagrody w konkursach ufundowane zostały przez Ochotniczą Straż Pożarna w Węgrze oraz Stowarzyszenie Rozwoju Ziemi Czernickiej. Na zakończenie obchodów tegorocznych dożynek odbył się koncert zespołu cygańskiego ?Talizman? oraz zabawa ludowa.

(M)

Czytania na dziś
maj 2022
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031